Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu powstało w latach 40-tych XX wieku. Od  01.01.2009 prowadzi je Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt  OTOZ Animals. Schronienie znajdują tutaj bezdomne psy i koty z terenu Elbląga, koty wolno żyjące wymagające pomocy weterynaryjnej oraz psy i koty oddawane przez właścicieli, którzy nie mogą sprawować nad nimi dalszej opieki. Prowadzimy również całodobowe pogotowie umożliwiające podejmowanie z terenu miasta rannych lub zagrażających otoczeniu bezdomnych lub wolno żyjących zwierząt.

   

   Schronisko dotowane jest z dwóch źródeł: pieniędzy przekazywanych  przez Urząd Miasta w Elblągu oraz datków od ludzi dobrej woli, pragnących  wspierać naszą działalność, jak i z 1,5% podatków.

   

   Od 2009 roku Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu przeszło wielką metamorfozę. Wybudowaliśmy duże, zadaszone wybiegi dla psów, wyremontowaliśmy stare boksy, zakupiliśmy nowy, ogrzewany kontener dla kotów dający im możliwość wyjścia na ogrodzony wybieg, wybudowaliśmy również dwa nowe kocie wybiegi oraz „bawialnię” dla psów. Każdego roku zakupujemy nowe, ocieplane budy, by wymieniać te, które są już zużyte. Nasze psy i koty jedzą specjalistyczną karmę, jeżeli wymaga tego ich stan zdrowia

   Nadrzędnym celem naszego stowarzyszenia jest dobro zwierząt. Staramy się zapewnić  im właściwą opiekę, zatrudniając wykwalifikowany personel, m.in.  specjalistów ds. adopcji oraz lekarzy weterynarii. Staramy się zapobiegać  niekontrolowanemu rozmnażaniu poprzez przeprowadzanie zabiegów sterylizacji i  kastracji.

   

   Obecnie pod swoją opieką mamy około150 psów i 65 kotów i prężnie działamy na rzecz bezdomnych zwierząt. Poszukiwanie nowych opiekunów dla zwierząt przebywających w schronisku stanowi jedno z priorytetowych zadań Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals. Przeszkoleni pracownicy, po przeprowadzeniu wywiadu mającego na celu ustalenie warunków, jakimi dysponuje przyszły właściciel, doradzają zainteresowanym, które zwierzę będzie dla nich najbardziej odpowiednie, biorąc pod uwagę możliwości mieszkaniowe, finansowe, rodzaj pracy, tryb życia oraz wiek.

   

   Wszystkie psy i koty, które trafiają do adopcji są odrobaczone i zaszczepione przeciw chorobom wirusowym i przeciwko wściekliźnie, a psy dodatkowo zaczipowane.

   W naszych działaniach szczególny nacisk kładziemy na prowadzenie kampanii adopcyjnych, mamy także program adopcji, dzięki któremu nie tylko wiele zwierząt znajduje nowych opiekunów, ale także utrzymywany jest kontakt z właścicielami adoptowanych psów i kotów. Ponieważ zależy nam, aby nasi podopieczni trafiali w dobre ręce, w wielu przypadkach sprawdzamy ich nowe domy, warunki bytowe oraz kondycję i sposób sprawowania nad nimi opieki.

   

   Dzięki tym działaniom nasze schronisko może się poszczycić bardzo wysokim wskaźnikiem adopcji – ponad 98% psów i kotów spośród przyjętych do schroniska trafia do nowych rodzin!

   

   Prowadzimy stronę internetową: www.schroniskoelblag.pl, na której można znaleźć zdjęcia i opisy psów i kotów aktualnie przebywających w schronisku.

   

   Oprócz informacji o zwierzętach przeznaczonych do adopcji, nasza strona zawiera również porady dla opiekunów zwierząt oraz edukację humanitarną. Zdając sobie sprawę, jak ważny jest bezpośredni kontakt człowieka ze zwierzęciem, prowadzimy także spotkania w szkołach i przedszkolach, na które pracownicy schroniska zabierają ze sobą psy lub koty, by uczulać dzieci na potrzeby zwierząt, uczyć szacunku do nich, zachęcać do adopcji itd. Dodatkowo drzwi schroniska zawsze stoją otworem dla zorganizowanych grup ze szkół, przedszkoli itp, które chcą odwiedzić schronisko i zobaczyć, w jakich warunkach żyją mieszkające tutaj zwierzęta.

   

   Osoby zainteresowane losem bezdomnych zwierząt mogą obserwować nasze schronisko na dwóch najpopularniejszych obecnie portalach społecznościowych facebook.pl oraz instagram.com.

   Ponadto kilka razy w roku organizujemy i bierzemy udział w akcjach poza schroniskiem. Podczas tych wydarzeń można m.in. porozmawiać z pracownikami schroniska i inspektorami OTOZ Animals, „poznać osobiście” kilka schroniskowych psów i kotów, obejrzeć zdjęcia zwierząt przebywających w danym momencie w schronisku, itp. Chętne osoby mogą także wesprzeć schronisko darowizną, bądź zakupić różnego rodzaju gadżety.

   

   Marzeniem każdego miłośnika zwierząt jest widok pustych schronisk w  kraju, w którym każdy pies i kot ma swojego opiekuna i pełen ciepła dom. Jak  to jednak bywa z marzeniami, nie zanosi się na szybką ich realizację. Do  naszej placówki przybywają i przybywać będą wciąż nowe zwierzęta. Należy zapewnić im odpowiednie warunki i dołożyć wszelkich starań, by ich pobyt w schronisku był możliwie najkrótszy.

   

   Wolontariusze w naszym schronisku są  mile widziani i nigdy nie zawodzą swoich czworonożnych przyjaciół. Są zawsze wtedy, kiedy potrzebna jest pomoc. To  przeważnie młodzi ludzie, którzy w każdej wolnej chwili odwiedzają schronisko.  Działają zupełnie bezinteresownie, dzięki nim nasze zwierzęta maja namiastkę  domowego ciepła, są przytulane, głaskane, wyprowadzane na spacery. Wolontariusze zwracają się do każdego psa czy kota po imieniu, czeszą je, strzygą  w razie potrzeby, a latem także kąpią.

   

   Niestety potrzeby schroniska ciągle są ogromne. Nie ma tygodnia, by nie trafił do nas chory pies czy kot. W ciężkim, albo bardzo ciężkim stanie. Po wypadku, bądź też rażąco zaniedbany przez poprzedniego, zazwyczaj nieodnalezionego właściciela. Zagłodzony, chory, porzucony… Regularnie wzywani jesteśmy również do interwencji w sprawie znęcania się nad zwierzętami.

   

   Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom i zapewniamy, że każda  przekazana przez Was złotówka zostanie właściwie spożytkowana. Jesteśmy  wdzięczni także tym, którzy przynoszą do naszego schroniska dary rzeczowe.

Regulamin schroniska